Hamzalar Mahallesinin Tarihi ve Turistik Yerleri


Derehan 

Kalenin kuzeyinde Göksu ırmağının kuzey kısmında yer almaktadır. Derehan Selçuklu hanlarından biridir. 20 mt. uzunluğunda 10 mt. eninde doğu-batı yönünde uzanmaktadır. Dikdörtgen planlı ve tonoz örtülüdür. Çatı örtüsü toprak dam olup ahşap kapısı bulunmakta bir taş yapıdır.

Terzitaşı Ören Yeri

Mahallenin 2,5 km doğusunda yer almaktadır. Yer seviyesinden 10 km. kadar yüksekte kayalık bir tepe üzerine kurulmuştur. Doğu-batı yönünde yaklaşık 2000 m uzunluğunda kuzey-güney kesiminde 80 m eninde bir alanı kapsamaktadır. Buranın Helenistik, Roma, Bizans çağlarında iskan edildiği tespit edilmiştir.

Kışla Ören Yeri 

Mahallenin 3 km kuzeyinde yer alır. Doğal bir tepe üzerine kurulmuştur. Küçük bir yerleşim alanı olup genelde yerel taşlardan yararlanarak yapılmıştır. 150 x 60 m ölçülerinde bir alanı kapsamaktadır. Bizans döneminde iskan edildiği anlaşılmaktadır. Mezar taşlarında genelde M.S. 1.2.3. yüzyıl özelliklerini gösteren yöresel süslemeler gözlenmektedir.

Baş Ören 

Mahallenin 1 km kadar kuzey batısında yer alır. Yaklaşık 30 km yüksekliğinde tabi bir tepe üzerine kurulmuştur. 400x300 m lik bir alanı kapsamaktadır. Üzeri tarla olarak kullanıldığından günümüze çok az kalıntı kalmıştır. Yapılan araştırmalarda Helenistik Roma Bizans döneminde iskan edildiği anlaşılmaktadır.

Kasaba Çeşmesi 

Mahallenin girişinde sol tarafta yer almaktadır. Osmanlılar devrinde yapılmış sarnıç çeşme tonozlu bir yapıya sahiptir. Halen çeşme olarak kullanılmaktadır. Duvarlarında çok sayıda mezar stili görülmektedir. İnşaat malzemesi olarak kullanılan bu stiller yöresel kireç taşından işlenmiş, terzi taşı ören getirilmiş. Süslemeleri yöresel karakterdedir.

Kale

M.Ö. 3. yüzyıl ve M.S. 7. yüzyıl arası kalıntıları ile Helenistik dönem ve Roma çağının izleri ile Kasabanın güney batısında kasaba merkezine 5 km uzakta çok önemli bir yerdir.

Hamzalar Mahallesinin Tarihi ve Turistik Yerleri Hamzalar Mahallesinin Tarihi ve Turistik Yerleri Reviewed by Bozkır Dernekleri on Ekim 20, 2020 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.